fallback

S&P: Ядрената енергия ще остане жива поне до 2040 г.

Едно нещо е сигурно според рейтинговата агенция – ядрената енергия няма как да продължи да съществува без държавна подкрепа

22:00 | 13.11.19 г. 49

Нарастващата конкуренция в лицето на евтината възобновяема електроенергия, опасенията относно безопасността и нарастващите разходи за нови централи тласкат ядрената енергия към ръба на пропастта - освен в Русия и Китай, където индустрията продължава да се ползва с широка държавна подкрепа, посочват от S&P в бележка до инвеститорите.

Това е може би една от най-лошо пазените тайни в енергийния свят - ядрената енергетика няма да може да се изправи на крака без държавна подкрепа, пише Euracitv. 

 „Глобалната ядрена промишленост е изправена пред предизвикателства, свързани с опасенията относно безопасността, затягането на регулациите след трагедията с  АЕЦ „Фукушима“, политиките за постепенно прекратяване на ядрените мощности в няколко държави, наближаването на края на експлоатационния срок на съоръженията, все по-нестабилните енергийни пазари и конкуренцията в лицето на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ)“, споделя рейтинговата агенция в своята бележка.

S&P вижда малка икономическа обосновка за новите ядрени проекти в САЩ или в Западна Европа на фона на огромните разходи и възхода на ВЕИ, което вероятно ще доведе до значителен спад в производството на електроенергия от ядрени инсталации до 2040 г.

Но въпреки тези предизвикателства все още е твърде рано да се обяви ядрената енергия за мъртва, добавят от агенцията.

Китай и Русия, например, продължават да изграждат нови ядрени мощности, подкрепени от енергийните политики и значително по-ниските разходи за строителство.

В САЩ министърът на енергетиката Рик Пери обяви малките модулни реактори (SMR) като ключови за бъдещето на индустрията, като заяви, че този тип инсталации могат да осигурят достъп до електричество в райони, при които населението няма достъп до електроенергия.

Освен това кризата с климатичните промени привлече вниманието към съществуващите ядрени централи, които все пак представляват съществена част от енергийния микс с ниско съдържание на въглерод в Европа.

В същото време ядрената енергия се оказва ключов актив за страни като Франция, които имат огромен енергиен флот от атомни електроцентрали, голяма част от които вече са почти напълно амортизирани.

Всичко това означава, че ядрената енергия ще остане актуална поне до 2040 г., тъй като страните се стремят да намалят въглеродните емисии, посочват от S&P.

„Вярваме, че производството на електроенергия без наличието на въглерод, което съществуващите ядрени активи осигуряват, съчетано с постоянен растеж на ВЕИ, ще бъде основен фактор поне през следващите няколко десетилетия за постигане на целите по отношение на климата и ще подкрепи устойчивото снабдяване с електроенергия“, добавят от агенцията.

Несигурна перспектива

Но след 2040 г. бъдещето на ядрената енергия изглежда много по-несигурно и до голяма степен зависи от държавната подкрепа.

„Очакваме кредитните траектории на ядрените компании в световен мащаб да се различават в зависимост от националните енергийни политики и степента на държавна подкрепа за ядрената енергия“, добавят от рейтинговата агенция.

В Европа се разрази мащабна битка относно приемането или отхвърлянето на ядрената енергия от предстояща схема за устойчива финансова класификация, насочена към привличане на частни инвестиции в зелената икономика.

Въпреки че Франция подкрепя включването на ядрената енергия в проекта на ЕС за таксономия на зеленото финансиране, Германия и Австрия твърдят, че тази индустрия не е устойчива и не трябва да бъде подкрепяна от ЕС. Очаква се окончателното решение относно устойчивата финансова таксономия на ЕС да бъде взето през декември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:47 | 14.09.22 г.
fallback